Paradigmas verbais do euskera: formas auxiliares e modais
Paradigmas do verbo auxiliar en euskera
AHALERA
Nor (orain): Nor (lehen): Nor (gero): Nor-Nori (orain): Nor-Nori (lehen)
Naite ke Ni nte ke en ninteke Naki da ke Ne n ki da
Haite ke Hi nte ke en hinteke Haki k/n ke He n ki k/n
Daite ke Zi te ke en liteke Daki o ke Ze ki o
Gaite z ke Gi nte z ke en gintezke Gaki zki gu ke Ge n ki zki gu
Zaite z ke Zi nte z ke en zintezke Zaki zki zu ke Ze n ki zki zu
Zaite z ke te Zi nte z ke te en zintezkete Zaki zki zue ke te Zen ki zki zue
Daite z ke Zi te z ke en litezke Daki zki e ke Ze ki zki e
Nor-Nori-Nork
Nor-Nori (gero): Nor-Nork (orain): Nor-Nork (lehen): Nor-Nork (gero):
Ne n ki da ke Na zake t/da Nintzake da Nintzake t
He n ki k/n ke Ha zake k/n Hintzake k/n Hintzake k/n
Le ki o ke De zake --- -- intzake --- -- intzake ---
Ge n ki zki gu ke Ga it zake gu Gintzake gu Gintzake gu
Ze n ki zki zu ke Za it zake zu Zintzake zu Zintzake zu
Ze n ki zki zue ke Za it zake te zue Zintzake te zue Zintzake te zu
Le ki zki e ke Dit zake te -- intzake e -- intzake te
Nor-Nori-Nork (orain, lehen, gero)
Nor-Nori-Nork (orain) Nor-Nori-Nork (lehen) Nor-Nori-Nork (gero)
Dieza t/da ke t N ieza t/da ke en N ieza t/da ke
Dieza a/na ke k/n H ieza a/na ke en H ieza a/na ke
Dieza io ke --- Z ieza io ke en L ieza io ke
Dieza(zki) gu ke gu G en ieza (zki) gu ke en G en ieza(zki) gu ke
Dieza zu ke zu Z en ieza zu ke en Z en ieza zu ke
Dieza zue ke zue Z en ieza zue ke te en Z en ieza zue ke te
Dieza te ke te Z ieza te ke te en L ieza te ke te